Mistrzostwa Polski
Nowi mistrzowie kraju wyłonieni
person_outline Stanisław Barganowski

W Arłamowie dobiegły końca 89. Indywidualne Mistrzostwa Polski. Najszczęśliwsi z Podkarpacia mogli wyjechać Samuel Kulczycki i Natalia Bajor, którzy zdobyli po dwa złote medale. To właśnie oni wygrali najbardziej prestiżową kategorię singlistów.

źródło: pzts.pl
Wygrywając po raz czwarty z rzędu Mistrzostwa Polski Natalia Bajor potwierdziła swoją wielką sportową klasę | fot. Bogdan Pasek

SINGIEL MĘŻCZYZN

Rozstawiony z numerem 17 Samuel Kulczycki swoją drogą po pierwszy tytuł Mistrza Polski rozpoczął od pokonania Macieja Karmolińskiego. W drugiej rundzie okazał się lepszy od Adama Dosza, natomiast w trzeciej pokonał rozstawionego z jedynką Tomasza Lewandowskiego i jasne stało się, że będzie jednym z głównych kandydatów do złota. W grze o medal wyeliminował Adriana Więcka, a w półfinale, choć przegrywał już 2:3, ograł mistrza Polski z 2019 roku Patryka Chojnowskiego. W wielkim finale niespełna 19-latek zwyciężył z Robertem Florasem i jasne stało się, że po raz pierwszy w karierze na jego szyi zawiśnie złoty medal najważniejszego turnieju w Polsce. Floras, który w starciu o triumf uległ Kulczyckiemu 2:4, pierwszy raz zameldował się w finale, ale marzenia o tytule musi odłożyć co najmniej do przyszłego roku. Brąz przypadł wspomnianemu Chojnowskiemu oraz wielkiej nadziei polskiego tenisa stołowego Miłoszowi Redzimskiemu, który swój pierwszy medal krajowego czempionatu seniorów wywalczył w wieku 14 lat!!!

SINGIEL KOBIET

2018,2019,2020 i 2021, co łączy te 4 lata? Odpowiedź jest prosta — Natalia Bajor! Pochodząca z Brzegu tenisistka już czwarty raz w karierze wywalczyła złoty medal Mistrzostw Polski w singlu. Tym razem w finale przyszło jej się zmierzyć z Katarzyną Grzybowską-Franc. „Bajorka” pokonała w wielkim finale swoją rywalkę w sześciu setach. W odróżnieniu od turnieju mężczyzn wśród pań zawodniczki z niższymi numerami nie odegrały znaczących ról. Brązowe krążki powędrowały do ubiegłorocznej finalistki Pauliny Krzysiek oraz do Katarzyny Węgrzyn, która jak to często bywa, w ćwierćfinale okazała się lepsza od swojej nieco bardziej utytułowanej siostry Anny.

DEBEL MĘŻCZYZN

Wielki apetyt na złoto mieli ponownie Tomasz Kotowski i Konrad Kulpa. W bardzo ważnej grze o strefę medalową wyeliminowali nawet silną parę Samuel Kulczycki/Maciej Kubik, ale później znaleźli jednak pogromców. Obronćów tytułu pokonali Tomasz Lewandowski i Piotr Chodorski. W finale wspomniany duet zmierzył się z parą Robert Floras i Daniel Bąk. To właśnie ci drudzy okazali się najlepsi i po raz pierwszy w karierze wspólnie mogli świętować zdobycie tytułu Mistrzów Polski w grze podwójnej. Dla Bąka był to zresztą pierwszy tytuł mistrzowski ogółem w jakiejkolwiek konkurencji. Na najniższym stopniu podium stanęli Kotowski i Kulpa oraz bracia Adam i Sławomir Dosz.

DEBEL KOBIET

Zdecydowanymi faworytkami były Natalia Bajor i Katarzyna Grzybowska-Franc. Obie wygrywały już mistrzostwa Polski w grze podwójnej w parze z Natalią Partyką. Tym razem pod nieobecność Partyki zdecydowały się na wspólny występ. Niejako zgodnie z planem finalnie okazały się najlepsze, choć przeciwniczki postawiły im trudne warunki. Zarówno w półfinale, jak i w finale do zwycięstwa potrzebowały pięciu setów. Najpierw bliskie sprawienia niespodzianki były Paulina Krzysiek i Katarzyna Ślifirczyk, natomiast w meczu o złoto w ostatnim secie ograły rewelacyjnie grające w tym turnieju Aleksandrę Michalak i Roksanę Załomską. Brązowe medale powędrowały oprócz Krzysiek i Ślifirczyk także do Wiktorii Wróbel i Ilony Sztwiertni.

MIKST

Nietypowo na zakończenie turnieju rozegrano finał gry mieszanej. „Typowi” okazali się za to zwycięzcy. Samuel Kulczycki z Katarzyną Węgrzyn wygrali miksta po raz trzeci z rzędu. W finale ich wyższość musieli uznać Tomasz Lewandowski z Pauliną Krzysiek. Na trzecim miejscu turniej skończyli Jakub Perek wraz z Natalią Bajor oraz Robert Floras, który grał razem z Anną Węgrzyn.