Liga Mistrzów
Borussia Düsseldorf wygrała Ligę Mistrzów!
person_outline Jacek Barbachowski

Po raz 12. w historii ekipa znad Renu okazała się najlepsza w najważniejszych klubowych rozgrywkach w Europie. W wielkim finale będącym wewnętrzną niemiecką rywalizacją Borussia pokonała 1. FC Saarbrücken i tym samym zdobyła trofeum we własnej hali.

źródło: ettu.org
Tak z triumfu cieszyła się Borussia Düsseldorf | fot. Kenny Beele

Finał nie rozpoczął się po myśli graczy z Düsseldorfu. Shang Kun dośc pewnie wygrał pierwszego seta z Timo Bollem. Doświadczony Niemiec szybko nadrobił straty, a chwilę później wyszedł na prowadzenie. Chińczyk nie odpuszczał i doprowadził do wyrównania, co oznaczało, że po raz pierwszy tego dnia byliśmy świadkami skróconego do sześciu punktów piątego seta. W nim Shang prowadził już 4:1, ale wtedy kapitalną serią popisał się Boll, który zdobył pięć punktów z rzędu i wygrał do czterech. W drugiej grze dnia zobaczyliśmy Antona Kallberga w barwach Borussi oraz Patricka Franziskę, czyli tenisistę Saarbrücken. Szwedki gracz z Düsseldorfu, który w tym turnieju sprawował się dotychczas kapitalnie, również w najważniejszym meczu całej Ligi Mistrzów świetnie rozpoczął swój pojedynek. W secie otwarcia ograł Franziskę do dwóch, a kilka minut później prowadził już 2:0 w setach. Wtedy Niemiec, wygrywając trzecią odsłonę, złapał kontakt, ale czwarta partia to znów popis ze strony Kallberga, który wygrał do sześciu i tym samym wyprowadził Borussię na prowadzenie 2:0 w całym starciu. Udanie rozpoczął kontynuację pracy wykonanej przez Kallberga i Bolla, Kristian Karlsson. Drugi ze Szwedów Borussi pokonał w pierwszej partii pojedynku Darko Jorgicia i gospodarzom do triumfu brakowało już tylko dwóch setów. Wówczas inicjatywę przejął Jorgic, który nie pozwolił rywalowi na wygranie choćby jeszcze jednego seta i przywrócił nadzieję Saarbrücken na wygraną. W grze liderów wystąpili Anton Kallberg oraz Shang Kun. Kallberg, podobnie jak z Franziską, zaczął bardzo mocno i ograł Chińczyka aż 11:3. Ten jednak zdołał wyrównać i na tablicy wyników widniał wynik 1:1 w setach. Wtedy Szwed znów wypunktował Shanga, ale historia ponownie zatoczyła koło i gracz Saarbrücken doprowadził do wyrównania. O losach pojedynku musiał zadecydować, więc ostatni piąty set. W nim gra była bardzo wyrównana i po kilku minutach doszło do wyniku 5:5. Oznaczało to, że zwycięzca zostanie wyłoniony w kolejnej akcji, a będzie nim ten, który zdobędzie szósty punkt. Anton Kallberg zaserwował trudne podanie, którego nie był w stanie odebrać Shang Kun i po chwili Szwed w objęciach kolegów z drużyny cieszył się z wygranej w Lidze Mistrzów 2020!

Powiedzieli po meczu:

• Timo Boll (Borussia Düsseldorf): "Jestem taki szczęśliwy. Było sporo presji na naszych barkach. Jeśli grasz w takim klubie jak Borussia Düsseldorf, wszyscy oczekują, że wygrasz trofea."
  • Patrick Franziska (1. FC Saarbrücken TT ​​): "Mieliśmy tu wspaniałe chwile, ale na koniec Borussia Düsseldorf zagrała doskonały mecz, zwłaszcza Anton."
  • Anton Kallberg (Borussia Düsseldorf): "Życzyłem sobie takiego wyniku, ale nawet ja nie wierzyłem, że uda mi się pokonać zarówno Shang Kuna, jak i Patricka Franziskę. Mieliśmy świetny turniej, perfekcyjnie zorganizowany i świetnie było grać z tak wieloma dobrymi klubami."

Borussia Düsseldorf 3 -1 1. FC Saarbrücken TT

Timo Boll (GER) – Shang Kun (CHN) 3:2 (7:11, 11:6, 11:7, 4:11, 6:4)

Anton Kallberg (SWE) – Patrick Franziska (GER) 3:1 (11:2, 11:7, 9:11, 11:6)

Kristian Karlsson (SWE) – Darko Jorgic (SLO) 1:3 (11:4, 8:11, 7:11, 3:11)

Anton Kallberg (SWE) – Shang Kun (CHN) 3:2 (11:3, 8:11, 11:4, 6:11, 6:5)

Bogoria Grodzisk Mazowiecki po porażce w ćwierćfinale z Fakel Gazprom Orenburg ponownie zakończyła zawody w gronie najlepszych ośmiu drużyn w Europie. Grodziszczanie kolejny raz pokazali, że w Europie wydają się być najsilniejszą polską drużyną. Niewykluczone, że Bogoria w składzie z którąś ze swoich zagranicznych gwiazd powalczyłaby o znacznie wyższe cele. Warto dodać, że trzecie miejsce w Lidze Mistrzów przypadło wspomnianemu Orenburgowi oraz innej rosyjskiej drużynie, UMMC.