Mistrzostwa Europy
Polacy drużynowymi Mistrzami Europy Juniorów!!!
person_outline Filip Pawelec

Reprezentacja Polski juniorów powtórzyła sukces z 1999 i 2000 roku zdobyła złoty medal w rywalizacji drużynowej. Podopieczni trenera Patryka Jendrzejewskiego w drodze po złoto przegrali zaledwie trzy pojedynki. Drużyna juniorek zmagania zespołowe zakończyła na wysokiej 7. pozycji. 

źródło: informacja własna
Złota drużyna | fot. 5set.pl

JUNIORKI:

Drużyna naszych juniorek trafiła do bardzo solidnej grupy, w której zmierzyły się one z reprezentacjami: Niemiec, Włoch i Węgier. Polki rozpoczęły zmagania od przegranej 2:3 z Włoszkami. Bardzo pozytywnie zaskoczyła w tym meczu Ilona Sztwiertnia, która pokonała liderkę drużyny z Półwyspu Apenińskiego - Jamile Laurenti, która dwa lata temu zdobyła indywidualnie srebrny medal na tej imprezie, ulegając w finale dopiero Annie Węgrzyn. W drugim meczu Polki pokonały 3:1 reprezentacje Węgier. W decydującym spotkaniu nasze reprezentantki sprawiły bardzo dużą niespodziankę, pokonując 3:1 reprezentację Niemiec. Klasą samą dla siebie była Anna Brzyska, która zdobyła dwa punkty, pokonując dwie najlepsze zawodniczki rywali - Anastasie Bondareve i Sophie Klee. Dzięki temu zwycięstwu i korzystnemu układowi tabeli Polki awansowały z grupy z pierwszego miejsca!

W turnieju głównym w 1/8 finału podopieczne Alana Wosia wygrały 3:0 z Litwą i zameldowały się w ćwierćfinale. Mecz o awans do strefy medalowej, w którym Polki spotkały się z reprezentantkami Turcji był bardzo zacięty. Ostatecznie górą były Turczynki, a mecz zakończył się wynikiem 1:3. Honorowe oczko wywalczyła Zuzanna Wielgos. W meczach pocieszenia o miejsca 5-8 nasze reprezentantki, tym razem z grającymi w głównym składzie Natalią Szymczyk i Anną Kubiak przegrały z reprezentacją Węgier, a następnie pokonały Włoszki i zakończyły turniej na 7. miejscu.

JUNIORZY

Nasi reprezentanci już na starcie byli uznawani za jednych z faworytów. Nic dziwnego skoro w wyjściowym składzie znaleźli się Samuel Kulczycki - indywidualny Mistrz Polski Seniorów i Młodzieżowców, Miłosz Redzimski - indywidualny Mistrz Polski Juniorów i brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów oraz Maciej Kubik - indywidualny Wicemistrz Polski Juniorów i były Mistrz Europy Kadetów. W składzie znaleźli się również Szymon Kolasa i Łukasz Sokołowski. Już w meczach grupowych Polacy potwierdzili swój potencjał. Pewnie pokonali po 3:0 najgroźniejszych w swojej grupie Szwedów oraz Chorwatów, do tego dorzucili jeszcze zwycięstwo 3:1 w spotkaniu z reprezentacją Danii, w którym w wyjściowym składzie zagrali Kolasa i Sokołowski. W turnieju głównym aż do wielkiego finału Biało-Czerwoni szli jak burza, nie przegrywając żadnego pojedynku. Podopieczni Patryka Jendrzejewskiego pokonali po 3:0 kolejnego Norwegów, Niemców w meczu o medal oraz Rumunów w starciu półfinałowym. W finale na reprezentantów Polski czekali zawsze bardzo groźni Francuzi. Mecz o złoto świetnie rozpoczął Samuel Kulczycki pokonując 3:1 Tibhaulta Poreta. Trójkolorowi szybko doprowadzili do wyrównania za sprawą swojego lidera - Alexisa Lebruna, który pokonał 3:0 Macieja Kubika. Bardzo ważne zwycięstwo na 2:1 odniósł Miłosz Redzimski, który w tym turnieju nie przegrał żadnego pojedynku, a w tym najważniejszym momencie pokonał Alexisa Kouraichiego 3:1. Przed szansą na przypieczętowanie sukcesu stanął Samuel Kulczycki, lecz fantastyczne spotkanie rozgrywał Alexis Lebrun. Reprezentant Francji odniósł swoje drugie zwycięstwo w tym meczu, pokonując Samuela Kulczyckiego 3:2. O tym do kogo powędruje złoty medal musiał zdecydować mecz Macieja Kubika z Tibhaultem Poretem. Polak wygrał pierwszego seta, w drugim prowadził już 5:2, lecz w tym momencie losy tego pojedynku się odwróciły. Francuz obronił tego seta, wygrał trzecią partię, a w czwartym secie przy prowadzeniu 2:1 Poret wyszedł na prowadzenie 4:1. Maciej Kubik wrócił jednak do swojej dobrej gry, doprowadził do remisu, a w decydującym secie pokazał swoje najlepsze oblicze, gdy od zmiany stron przy prowadzeniu rywala 3:5 wygrał osiem kolejnych akcji i dał Polakom złoty medal!

Jest to pierwszy drużynowy złoty medal juniorskiej reprezentancji od 21 lat. Do tej pory Biało-Czerwoni złoty medal w juniorskiej rywalizacji drużynowej wywalczyli w 1999 i 2000 roku. 

Kalendarz
October
Pon
Wt
Śr
Czw
Pi
So
Nie